برگزیده آخرین اخبار

نگرانی رژیم اسرائیل از توسعه همکاری نظامی ایران و عراق چاپ فرستادن به ایمیل
روند همکاری های نظامی میان ایران و عراق که از زمان تهاجم تروریست های داعش به نقاط مختلف عراق شدت گرفته و در جریان توافقنامه اخیر نظامی میان دو کشور به اوج رسید، در محافل مختلف بین المللی به شدت مورد توجه قرار گرفته است. در این میان، منابع صهیونیستی به شدت از این روند احساس نگرانی کرده و آمریکا را نیز در این موضوع مورد انتقاد قرار می دهند.  

 

به گزارش فدائیان اسلام، به نقل از«تابناک»، در پی اعلام خبر امضای یک توافقنامه نظامی میان تهران و بغداد که هدف بازسازی ارتش عراق را دنبال می کند، رژیم اسرائیل به شدت نسبت به آینده نفوذ ایران در منطقه احساس خطر کرده است. این موضوع در مطلبی که امروز در پایگاه اینترنتی «دبکا فایل»، وابسته به محافل امنیتی این رژیم منتشر شده، بازتاب یافته است.
 
این سایت با اشاره به توافقنامه مذکور میان ایران و عراق، مدعی شده باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز این همکاری میان دو کشور را پذیرفته و حتی وعده اعطای چندین میلیارد دلار برای بازسازی ارتش عراق زیر نظر ایران را داده است. بر همین اساس، دبکا با لحنی طعنه آمیز، از «هدیه اوباما به اسرائیل و خاورمیانه در آغاز سال جدید» سخن گفته و می نویسد اوباما قصد دارد ارتش عراق را به شعبه ای از سپاه پاسداران ایران تبدیل کند.
 
دبکا اشاره می کند که روز گذشته، حسین دهقان و خالد العبیدی، وزرای دفاع ایران و عراق، از امضای توافقنامه ای خبر دادند که بر اساس آن، ایران واحدهای جدید ارتش عراق را به منظور جایگزین شدن با واحدهای فعلی آموزش خواهد داد. از سوی دیگر، این سایت مدعی شده با توجه به حضور 3150 نیرو و خدمه نظامی آمریکایی در عراق، این بدان معناست که این افراد نیز در روند بازسازی ارتش عراق توسط سپاه پاسداران مشارکت خواهند داشت.
 
در ادامه این مطلب ادعا شده که اوباما به طور مخفیانه به تهران و بغداد وعده داده که آمریکا وظیفه تأمین مالی ارتش جدید عراق را بر عهده خواهد گرفت. به این ترتیب، تقسیم کاری شکل می گیرد که بر اساس آن، آمریکا کار تأمین منابع مالی و ایران وظیفه تأمین نیروی انسانی مورد نیاز برای این ارتش جدید را بر عهده خواهند داشت. 
 
در حقیقت، رئیس جمهور آمریکا متعهد شده یک پیوند نظامی قوی را با ایران در عراق ایجاد کند که در نتیجه آن، یک نیروی نظامی قدرتمند شیعه دیگر در منطقه ایجاد خواهد شد و ایران نیز به مهمترین قدرت نظامی در منطقه خاورمیانه تبدیل خواهد شد. 
 
به هر حال، فارغ از ادعای مطرح شده توسط دبکا، اصل موضوع مورد اشاره توسط این سایت بیانگر آن است که رژیم اسرائیل به شدت نسبت به توسعه همکاری نظامی ایران و عراق احساس نگرانی کرده و افزایش نفوذ منطقه ای ایران که نتیجه طبیعی این همکاری است را به عنوان تهدیدی مهم و جدی علیه خود می نگرد. 

پایگاه خبری جمعیت فدائیان اسلام

 

افزودن نظر