برگزیده آخرین اخبار

پشت‌پرده فعاليت شبكه‌های افراطی شيعه چاپ فرستادن به ایمیل
کارگردان «جهل مرکب» گفت: یکی از اهداف صهیونیسم کشاندن اختلافات ایدئولوژیک مسلمانان از سطح علما به کف جامعه است. نام شبکه‌های ۱۷ گانه شیعه افراطی هیچ ربطی به محتوای آنها ندارد. این شبکه‌ها در کنار وهابیت در «جهل مرکب» بررسی می‌شوند.
پشت‌پرده فعاليت شبكه‌های افراطی شيعه
به گزارش فدائیان اسلام، به نقل از  تسنیم، نشست خبری تولید مجموعه مستند تلویزیونی «جهل مرکب» با حضور علیرضا محمدی، تهیه‌کننده، نویسنده و کارگردان این مجموعه در موسسه فرهنگ و هنر خورشید هشتم برگزار شد.

علیرضا محمدی درباره مستند «جهل مرکب» گفت: این مجموعه در ۲۶ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای با ساختار مستند بازسازی تولید می‌شود. این فیلم نگاهی‌ ریشه‌ای به پدیده وهابیت از آغاز تاکنون و بدون جهت‌گیری مذهبی دارد. ما در این مجموعه با رویکردی منصفانه بدون نگاه ایدئولوژیک شیعی به مسئله می‌پردازیم تا به اختلافات شیعی و سنی دامن نزنیم.

وی افزود: برای تولید این مجموعه به گفت‌وگو با کارشناسان اهل سنت پرداخته‌ایم. تنها فرد شیعه که در این فیلم حضور دارد خود من هستم که با نگاهی اسلامی متون را نوشته‌ام. ما قصد نداریم در این مجموعه از آرمان‌های تشیع صرف نظر کنیم اما به این مسئله توجه داریم که یکی از اهداف صهیونیست‌ها کشاندن اختلافات ایدئولوژیک مسلمانان از سطح علما به کف جامعه و خیابان‌هاست.

این مستندساز اضافه کرد: شبکه‌های تلویزیونی «وصال» و ... هم در همین جهت به فعالیت می‌پردازند. وگرنه از نگاه پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) اختلاف ایدئولوژیک در امت اسلامی مایه برکت است. در حال حاضر شیعه لندن نشینی به وجود آمده است که اصلا اهل مناظره نیست و تنها در شبکه‌های خود با توهین به دیگر مسلمانان آتش اختلاف را می‌افروزد.

محمدی گفت: ما تنها از زاویه دینی به موضوع وهابیت نپرداختیم. سوژه یکی از قسمت‌های این مجموعه مستند روانکاوی وهابیت و وهابیان است. ما در این مورد با روان‌پزشکان اهل سنت به گفت‌وگو نشستیم.

وی با اشاره به برخی حرکت‌های افراط‌گرایانه که در کشور شاهد آن هستیم، گفت: اگرچه اختلاف شیعه و سنی در کشور ما جایی ندارد اما گاهی شاهد اقداماتی هستیم که توسط دار و دسته‌ شبکه‌های ماهواره‌ای «امام حسین(ع)»، «وصال» و ... جهت‌دهی می‌شود. نام این شبکه‌های ۱۷ گانه شیعه افراطی هیچ ربطی به محتوایی که در آنها ترویج می‌شود ندارد. این شبکه‌ها از انگلیس تغذیه ی‌شود و ما با زبانی بین‌الملل به بحث در این مورد می‌پردازیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: وهابیت سال‌هاست که دارد مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد. شاید این تکرار فضایی را برای مخاطبان ایجاد کرده است که به این مسئله آلرژی پیدا کرده یا نسبت به آن بی‌تفاوت شده‌اند. ما در مجموعه «جهل مرکب» تلاش‌ کردیم تا با استفاده از تصاویر متفاوت مخاطب را نسبت به این مسئله جذب کنیم.

محمدی خاطرنشان کرد: در این مجموعه وهابیت از زمان پیدایش در ۲۷۰ سال پیش که با نظرات ابن تیمیه آغاز شد تا زمان حال مورد بررسی قرار می‌گیرد و به صورت سریالی مخاطب با ابعاد مختلف وهابیت آشنا می‌شود. این مجموعه به صورتی است که اگر مخاطب تنها یک قسمت از آن را هم ببیند، می‌تواند نتیجه‌گیری مورد نظر را از فیلم داشته باشد.

وی افزود: انیماتورهای ما در این مجموعه تاکید دارند تا رکورد موشن‌گرافیک را در کشور با تولید ۵۰۰ دقیقه تصویر در یک مجموعه بزنند. موشن گرافیک ابزاری است که برای جذب مخاطبان در این مجموعه استفاده شده است.

تهیه‌کننده مجموعه «جهل مرکب» گفت: ما در قرآن آیاتی داریم که در مورد انواع جهل است. ۳۰ نوع جهل در قرآن معرفی شده است که ما ۲۶ مورد آن را انتخاب کردیم و مصداق‌های امروزی آن را برای مخاطبان بیان می‌کنیم.

محمدی افزود: همچنین آیتمی در این مجموعه در نظر گرفته شده است که به بررسی اسلام، پیامبر اسلام(ص) و قرآن از نگاه اندیشمندان غیر مسلمان می‌پردازد. غربی‌ها بارها اعتراف کرده‌اند که حرکت‌های پژوهشی این کشورها ریشه در اسلام دارد. اگر امروز می‌بینیم که اسرائیل به یک قطب علمی تبدیل شده است به این دلیل است که آنها با پول دانشمندان را می‌خرند.

وی گفت: در این مستند ریشه‌های اسلام هراسی و ایران هراسی را در جهان نشان می‌دهیم و می‌گوئیم که چگونه وقتی اسلام هراسی در دنیا رو به افول بود و مردم زیادی از جهان به اسلامگرایش پیدا کرده بودند، آمریکایی‌ها ماجرای ۱۱ سپتامبر را کلید زدند. در این مستند جریان ماسون‌ها که ریشه اصلی حرکت‌های انگلیس و آمریکاست مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نویسنده و کارگردان مجموعه مستند «جهل مرکب» ادامه داد: در این مجموعه به فتواهای مضحک وهابیت نیز می‌پردازیم. فتواهایی نظیر اینکه زنان حق ندارند کنار دیوار بخوابند زیرا «جدار» که نام عربی دیوار است مذکر است و خوابیدن یک زن درکنار فردی مذکر غریبه حرام است. همچنین در وهابیت زن‌ها حق ندارند وقتی تنها هستند کولر روشن کنند. خوردن گوجه فرنگی هم برای وهابیون حرام است زیرا فرنگی و خارجی است و همچنین وقتی آن را می‌بریم داخلش شکل صلیب وجود دارد.

محمدی گفت: یکی از مبنی‌های تولید این مجموعه خاطرات جاسوسی انگلیسی به نام همفر است. خیلی‌ها می‌گوید او وجود خارجی ندارد اما کتاب خاطرات او در خلال آشوب‌هایی که در هند وجود اشت توسط هندوها از سفارت انگلستان پیدا شده است. همفر وقتی محمدابن عبدالوهاب را پیدا می‌کند می‌گوید انگلیس گمگشته خود را پیدا کرد. او تاکید می‌کند انگلیسی‌ها وقتی بذری را می‌کارند حتی ۳۰۰ سال هم در انتظار نتیجه‌اش می‌مانند اما مسلمانان عجول هستند و می‌خواهند سریع به نتیجه برسند. انگلیسی‌ها پس از یافتن عبدالوهاب مبحث نابودی اسلام را کلید می‌زنند.

وی ادامه داد: ما دراین مجموعه از ۵ منظر و با ۵ دوربین به مسائل نگاه می‌کنیم. شخصیت اصلی مجموعه محمدصادق است که نگاه اسلامی دارد و با این زاویه از دوربین خود به ماجرا می‌نگرد. دوربین‌های دیگر نیز از زاویه دید وهابیت، آمریکا، انگلیس و اسرائیل و با منطق‌های آنها به ماجرا نگاه می‌کنند. این نوعی ایجاد اتفاق بصری در مجموعه است. ما حدود ۱۰۰ تابلو ویدئو گرافیک را در این مجموعه می‌بینیم. همچنین برای دوبله از گویندگان مطرح کشور استفاده کرده‌ایم.

مدیر موسسه فرهنگ و هنر خورشید هشتم گفت: این فیلم بدون هیچ کمک دولتی و حمایتی تولید می‌شود و بعد از اتمام مراحل تولید معاونت سیما برای پخش آن تصمیم می‌گیرد. قسمت‌های اولیه این مستند در اردیبهشت امکان پخش پیدا می‌کنند. بعد از این مجموعه نیز یک مجموعه ۲۶ قسمتی در مورد افراطی‌گری‌های شیعه تولید می‌شود که بر بررسی کسانی می‌پردازد که با لباس روحانیت تشیع تیشه به ریشه اسلام می‌زنند و هیچ بهره‌ای از اسلام نبرده‌اند.     


پایگاه خبری جمعیت فدائیان اسلام

 

 

افزودن نظر