برگزیده آخرین اخبار

دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام:شهید نواب صفوی طرفدار عدم تعهد ایران در برابر قدرت‌های بزرگ بود چاپ فرستادن به ایمیل
دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام گفت: شهید نواب صفوی طرفدار عدم تعهد ایران در برابر قدرت‌های بزرگ بود و در زمانی که دنیا پس از جنگ جهانی دوم دو قطبی شده بود، نواب صفوی با این استعمار مخالف بود.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت فداییان اسلام از تبریز، مهدی عبدخدایی ظهر امروز در مراسم بزرگداشت شهید نواب صفوی در تبریز با اشاره به نقش مردم تبریز در انقلاب اسلامی، اظهار داشت: قبل از انقلاب در مدت 8 ماه در خانه یکی از فامیل‌های خود در تبریز پناه گرفتم و در صورت دستگیری با شهید نواب صفوی تیرباران می‌شدم.

وی ادامه داد: در روند مبارزات خود هنگامی که در سال 43 آزاد شدم قم به واسطه حضور امام خمینی(ره) متحول شده و روحانیون سیاسی شده بودند.

دبیر کل جمعیت فدائیان اسلام گفت: شهید نواب صفوی طرفدار عدم تعهد ایران در برابر قدرت‌های بزرگ بود و در زمانی که دنیا پس از جنگ جهانی دوم دو قطبی شده بود، نواب صفوی با این استعمار مخالف بود.

عبدخدایی با اشاره به تاریخچه استعمار در جهان گفت: استعمار سنتی و کهن در کشوری مانند عربستان دیده می‌شود و پس از این استعمار که همزمان با صنعتی شدن دنیا پدید آمد، استعمار نوین را مشاهده می‌کنیم.

وی ادامه داد: استعمار نسل سوم توسط آمریکایی‌ها رخ داد و اقتصاد کشورهای جهان سوم را وابسته خود کرد و در حال حاضر نیز دو نوع سرمایه‌داری خصوصی و عمومی در آمریکا در جریان است.

عبدخدایی با بیان اینکه استعمار انگلیسی در ایران کالاهای خود را به ایرانیان فروخت، گفت: راه‌آهنی که رضاخان به امر انگلیس‌ها در ایران احداث کرد یکی از بزرگ‌ترین خیانت‌ها بود و این خط راه‌آهن که از شمال به جنوب با هزینه 260 میلیون دلار کشیده شد موجب قحطی در ایران شد.

دبیر کل جمعیت فدائیان اسلام تصریح کرد: این خط آهن در حال حاضر نیز مسافر ندارد و اگر قرار بود راه‌آهنی کشیده شود باید در مسیر تبریز ـ تهران ـ مشهد کشیده و یا مسیرهای کاربردی دیگر کشیده می‌شد و با هزینه راه‌آهن شمال ـ جنوب تمام راه‌های ایران می‌توانست شوسه شود.

وی افزود: ایران تنها کشوری بود که مستعمره نشد و این مسئله به خاطر فتوای میرزای شیرازی بود و در این میان تبریز و علما نقش بزرگی داشتند و تبریز اولین شهری بود که در مقابل استعمار انگلیس ایستاد.

عبدخدایی گفت: تنها انقلاب دینی جهان در ایران رخ داده و ایران پرچمدار توحید شده است.

وی با بیان اینکه بزرگداشت چهلم شهدای قم در تبریز اقدامی غیرقابل انتظار بود، گفت: مردم تبریز زنگ انقلاب را با این قیام نواختند و در زمان سرتیپ آزموده که استاندار وقت بود، قیام بزرگ 29 بهمن رخ داد.

خبرگزاری جمعیت فداییان اسلام

 

افزودن نظر