برگزیده آخرین اخبار

حجت الاسلام والمسلمین سید جواد واحدی: نصب‌العين فدائيان اسلام خط به خط فرموده‌هاي رهبري است چاپ فرستادن به ایمیل
 

 

عكس: جواد هادي/جوان
 
عكس: جواد هادي/جوان
گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین سید جواد واحدی، عضو هیئت موسس جمعیت فدائیان اسلام
نصب‌العين فدائيان اسلام خط به خط فرموده‌هاي رهبري است
محمد اسماعيلي
 
حجت‌الاسلام سيدجواد واحدي، عضو هيئت مؤسس جمعيت فدائيان اسلام و پدر مجتبي واحدي كه امام جماعت يكي از محله‌هاي شرق تهران است، در گفت‌وگو با «جوان» ضمن تشريح دلايل آغاز دوباره فعاليت سياسي و اجتماعي اين جمعيت ، شروع فعاليت جمعيت فدائيان اسلام را كه سابقه‌اي نزديك به ۶۰ سال دارد به برگزاري انتخابات اخير بي‌ارتباط مي‌داند و دليل اصلي آن را توطئه‌چيني و دسيسه‌آفريني دشمنان داخلي و بيروني نظام اسلامي مي‌داند. عضو هيئت مؤسس فدائيان اسلام بي‌پيرايه و بدون تكلف حرف مي‌زند و صداقت را مي‌توان به خوبي از اداي الفاظش دريابفت. 

جمعيت فدائيان اسلام پس از سه دهه فعاليت خود را در عرصه سياسي و فرهنگي از سر گرفت، به عنوان يكي از اعضاي مؤسس اين جمعيت بفرماييد چه ضرورتي به وجود آمد كه اين گروه پس از گذشت سال‌هاي بسيار به صحنه سياسي برگشت؟ 
بسم‌الله الرحمن الرحيم. ضرورت براي يك دسته و گروه خاص نيست. ضرورت شايد به معناي تولد جديد نيست، براي هر كسي در مسئله دين و پيروي از مكتبش اين واژه «ضرورت» هميشه وجود دارد و جزء لاينفك موضوع است. رسول گرامي اسلام (ص) مي‌فرمايد: كسي كه صبح كند و همت نگمارد، (به حال كسي) اين شخص مسلم نيست. «من سمع رجلاً منادي يا للمسلمين و لم يجبه فليس بمسلم» كسي صدا مي‌زند مسلمانان به دادم برسيد، هر كسي جواب ندهد و بي‌تفاوت باشد، او مسلمان نيست. بنابراين و بر مبناي فرمايش آقا اميرالمؤمنين «كلكم راع و كلكم مسئول عن رعيته». هر كدام از شما مسئول هستيد و درباره افرادي كه به سخن شما گوش مي‌دهند بازخواست خواهيد شد. ما بايد در هر موقعيتي احساس وظيفه كنيم و به فرموده حضرت امام (ره) ما مأمور به انجام وظيفه هستيم، نتيجه آن دست خداست. 
احساس وظيفه جمعيت فدائيان اسلام را بعد از سال‌ها به حركت وا داشت البته در طول اين مدت اين جمعيت ساكن نبوده است كه بخواهد مجدداً حركت كند و سكوت را بشكند. منتها چون تابع قانون مملكت بوده‌ايم (همگي بايد مطابق قانون عمل كنند) اين رويكرد را اتخاذ كرده‌ايم. ما در هر آب و خاكي باشيم آن آب و خاك حرمت دارد و قانون آنجا بايد مورد احترام و اهتمام قرار گيرد. به فرموده حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري بايد در مسير و جهتي حركت كنيم كه احقاق

حق به وجود بيايد و اعضاي فدائيان اسلام طالب اين است كه در اين مسير گام بردارد و نظام و مسئوليتي كه خالصانه در جهت تحقق اهداف الهي و اسلامي حركت مي‌كند را ياري كند آن هم به نوبه و اندازه خود. 
ما حركت مي‌‌كنيم در اين جهت هر چند كه سطح ما نازل و پايين باشد و آنقدر كه دست پيرمرد يا پيرزني را بگيريم و از جوي آبي رد كنيم. بنابراين حركت فدائيان اسلام حدود ۶۶ سال است كه شكل گرفته و حركتي تازه و امروزي نيست. حضور سردار شهيد عاليقدر نواب صفوي (كه زود است امثال ما سطح ايشان را درك كند و زود است كه عقل بتواند كم و كيف موقعيت ايشان را درك كند مگر بزرگاني نظير مقام معظم رهبري و مراجع عاليقدر) در شصت و چند سال پيش موجب آغاز فعاليت اين جريان شد و تا به امروز اين جريان ادامه داشته است. 
شهيد نواب صفوي بارقه اميد فراواني را در دل مسلمانان ايجاد كرد و بسياري از اهداف عالي خود در آن زمان را جامه عمل پوشاند. مولا امام حسين (ع) مي‌فرمايند: «ان لم يكن لكم دين و كنتم لاتخافون يوم المعاد كونوا احراراً في دنياكم» كه تأكيد ايشان آزادي و آزادگي در زندگي است يا از نظر ديگر بخواهيم به موضوع نگاه كنيم سر سلسله مردم آزاد حسين (ع) است/ آن كس كه در اين ره سر و جان داد حسين است / درسي به بشر داد كه تعليم الهي است / درسش عملي بود نه كتبي نه شفاهي. 
امام بزرگوار ما هم بدون اتصال به شخص يا گروهي و با قدرت لايزال الهي حركت كرد و موفق هم شد. مرحوم نواب صفوي هم سال ۱۳۲۴ در سن ۲۱ سالگي حركت كرد: در زماني كه اختناق و اوضاع بد آزادي بيان حاكم بود، فعاليت كرد و سرانجام هم به هدف والاي خود كه همان شهادت بود، رسيد. فعاليت فدائيان اسلام امروز ادامه فعاليت آن بزرگوار در زمان طاغوت و شاهنشاهي و مبارزه با بيگانگان و توطئه‌گران و دشمنان حكومت اسلامي است. 
علت اصلي حركت نو اين جمعيت در شرايط كنوني چه بوده است؟ 
شما ببينيد در حال حاضر فشار زيادي از داخل و بيرون عليه نظام اسلامي و دلسوزان انقلاب اسلامي وجود دارد. دشمنان بيروني كه سي‌و چند سال است عليه كشورمان توطئه چيني مي‌كنند و به هر حربه‌اي متوسل مي‌شوند تا به نظام مقدس جمهوري اسلامي كشورمان ضربه بزنند امروز هم دست به دسيسه‌هاي گوناگوني زده‌اند تا كشور ما را به آن سمتي كه خود مي‌خواهند منحرف كنند. همه دشمنان بيروني و داخلي امروز كمر همت بسته‌اند تا به جمهوري اسلامي ايران ضربه بزنند. ما هم براساس اين شرايط تصميم گرفته‌ايم به دفاع و حمايت از نظام و اين آب و خاك مثل هميشه و پررنگ‌تر از گذشته بپردازيم. ما جزئي از كل هستيم. براي آتشي كه دشمنان درست كرده‌اند آب‌هاي زيادي لازم است كه جز با حضور متحدالشكل امكانپذير نيست. تهديدات نظامي، تحريم‌هاي بين‌المللي، سياسي، اقتصادي و غائله‌آفريني و توطئه چيني بيروني‌ها و خارجي‌ها ما را بر آن داشته است كه امروز در صحنه حضور پيدا كنيم. 
چه شرايطي در داخل، جمعيت فدائيان اسلام را ترغيب به حضور در عرصه سياسي كشور كرد؟ 
قطعاً همانطور كه عرض كردم شرايط داخلي هم در تصميم‌گيري ما مؤثر بوده است. ما در داخل مو به مو و خط به خط فرموده‌هاي رهبر معظم انقلاب را مدنظر و نصب‌العين قرار داده و مي‌دهيم. ما به هيچ معيار و اصولي غير از آن چيزي كه ايشان مي‌فرمايند پايبند و علاقه‌مند نيستيم. اعتقاد بنده اين است خلف صالح حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبري است كه به جز ايشان كسي نمي‌تواند كشتي انقلاب را به سر مقصد مقصود برساند. در سال ۱۳۴۲ من اين آيه را راجع به حضرت امام (ره) مي‌خواندم؛ «و ما ينطق عن الهوي ان هو الا وحي يوحي علمه شديد القوي.... محمد (ص) هرگز از (پيش خود) و از روي هواي نفس سخن نمي‌گويد. آنچه مي‌گويد جز وحي كه (از جانب خداوند) بر او نازل شده نيست. آن كس كه قدرت عظيمي دارد (جبرئيل امين) او را تعليم داده است.» 
آن زمان را كه بيست و چند سالم بوده است گفته‌ام نه الان. در اواخر دهه ۶۰ مقام معظم رهبري فرمودند كه اين انقلاب بي‌نام خميني در هيچ جا شناخته شده نيست و زماني هم كه بنده عملكرد و گفتار و رفتار ايشان را ديدم به ياد همان منش و جايگاه و عملكرد حضرت امام (ره) افتادم. اين فرموده مقام معظم رهبري سند محكمي است كه ما بدانيم ايشان رهرو و جانشين واقعي و يگانه حضرت امام (ره) است. ايشان صداقت، شهامت، درايت و توانايي را به حد اعلي رسانده است و اين مطالب را بنده در برهه‌هاي زماني مختلف و در هر محفل و مجلسي گفته‌ام. 
شما در مصاحبه‌اي گفته بوديد كه مقام معظم رهبري را از دوران طلبگي ‌شناخته‌ايد؟ 
بنده خوب است به يك نقطه ضعف اقرار كنم و آن اينكه در آن زمان بنده با همه جرئت شوخي را به خودم مي‌دادم به جز مقام معظم رهبري. من جرئت شوخي كردن با ايشان را نداشتم، آن هم به خاطر ابهتي كه داشت، (خدا مي‌داند). ايشان ۵۷ روز هم از بنده سناً كوچك‌ترند. ايشان متولد ۲۴ تير ماه سال ۱۳۱۸ است، من متولد ۲۷ ارديبهشت ماه ۱۳۱۹ هستم. زماني هم كه خدمت ايشان شرفياب مي‌شوم مورد عنايت ايشان قرار مي‌گيرم. شهيد نواب سال ۱۳۳۲ آمدند مدرسه نواب مشهد مقدس در آنجا به مقام معظم رهبري كه حضور داشتند يك نصفه ليوان شربت آبليمو رسيد. خدا رحمت كند مرحوم ميردامادي را (كه از فعالان جمعيت فدائيان اسلام در آن دوره بود) رو به مقام معظم رهبري كردند و گفتند شما شهيد زنده هستيد. بعد از سال ۶۴ كه خدمت ايشان بعد از مجروح شدن دست ايشان رسيديم هم همين موضوع عنوان شد. خيلي بايد بگرديم تا بتوانيم شبيه شهيد نواب پيدا كنيم، اما در عين حال مقام معظم رهبري يك فرد بي‌نظير و فوق‌العاده است كه نمي‌توان به راحتي مثل ايشان را پيدا كرد. 
همان جمله‌اي كه اول عرايضم عرض كردم همانطور كه من در مورد خانه خود و اهل خانه مسئوليت دارم همانطور كه در كوچه، شهر و كشور هم مسئوليت وظيفه دارم. ما به عنوان مخلوق خداوند نبايد بي‌تفاوت نسبت به شرايط جامعه و كشور و نظام باشيم و هر لحظه و در هر موقعيتي بايد از كشور و نظام و حكومت اسلامي دفاع كنيم. 
تصميم اعضاي مؤسس جمعيت فدائيان اسلام براي از سر گرفتن فعاليت‌هاي حزب به چه زماني برمي‌گردد؟ 
به ما‌ه‌ها قبل برمي‌گردد. ما چندين جلسه با دوستاني نظير عبدخدايي تشكيل داديم و ضرورت و الزامات اين حركت را مورد بررسي قرار داده بوديم. ايشان پيشكسوت و مغز متفكر فدائيان اسلام و يك ضبط صوت كامل هستند چرا كه حافظه‌اي دقيق و فوق‌العاده دارند. همه دلسوزان و مؤمنان الان بايد كمر همت را ببندند و از اين آب و خاك و نظام دفاع كنند و به قول معروف «همه بايد گيوه‌ها را بركشند.» ما در زماني قرار گرفته‌ايم كه بسياري از چهره‌ها كه به ظاهر موجه و معتقد هستند به دشمني و كارشكني عليه نظام روي آورده‌اند. «ظاهر چون بوذر و سلمان بود/ باطنش همچون ابوسفيان بود». به فرموده اميرالمومنين اين دنيا مثل ماري خوش خط و خال است كه ما نبايد فريب آن را بخوريم و بايد به وظايفي بپردازيم كه خدا و رسولش از ما انتظار و توقع دارند. 
جمعيت فدائيان اسلام را مي‌توان يك تشكل اصولگرا ناميد؟ 
ما وقتي مي‌بينيم شخصيت بزرگواري مثل آيت‌الله مهدوي‌كني در يك نقطه حركت مي‌كند به خودمان اجازه اين را نمي‌دهيم كه ترديد بكنيم شايد يكصدم درصد ايشان اشتباه ‌كنند. ايشان حساب شده و طبق عقل و درايت جلو آمده است و روي حساب شده‌هاي ايشان ما حساب مي‌كنيم و عمل مي‌كنيم و گفته‌‌هاي ايشان براي ما نصب‌العين است. عنب، اوزوم و انگور همه يكي است و منظور بنده هم واضح است كه ما (جمعيت فدائيان) قرار است بر چه اساس و اصولي حركت كنيم. 
چرا جمعيت فدائيان اسلام در بيانيه آغاز مجدد فعاليت خود تنها به جريان انحرافي هشدار داده بود و به جريان فتنه چنين هشداري را نداده بود؟ 
يكي از دوستان، خداوند رحمتشان كند مي‌گفت اگر حضرت امام‌(ره) يك چوب بگذارد، من از آن چوب تبعيت و اطاعت مي‌كنم. تمام گروه‌ها و شخصيت‌هايي كه به نوعي مقابل حضرت امام(ره) و خلف صالح ايشان ايستادگي، مقاومت و مخالفت مي‌كنند. ما با آنها مخالف هستيم و به آنها هم هشدار مي‌دهيم. جمعيت فدائيان اسلام همانگونه كه زماني به امثال كسروي‌ها هشدار داد، به جريانات مخالف گفتمان امام و نظام هم مثل جريان انحرافي هشدار مي‌دهد، فرزندان اسلام آنچنان سيلي به شما مي‌زنند كه تاريخ فراموش نكند و با تمام توان در مقابل اين انحراف ما خواهيم ايستاد. تمام فعاليت جمعيت فدائيان منحصر در اراده الهي آقاي خامنه‌اي (حفظه‌الله) مي‌شود. ما راهمان مطابق با راه و حركت معظم‌له است. 
پسر شما مدتي است در ايالات متحده امريكا زندگي مي‌كند و در رسانه‌هاي فارسي‌زبان كشورهاي بيگانه مواضعي را اعلام مي‌كند، نظري در اين‌باره نداريد؟ 
امروز در داخل ماشين به خانمم گفتم كه اگر تخم چشم من با مقام معظم رهبري دشمني بكند از اين تخم چشم زده مي‌شوم. ايشان(مقام معظم رهبري) خيلي پاك و صادق است و خيلي بزرگ‌تر از من، بايد از ايشان تعريف كند. من در آن حد نيستم كه از ايشان و خصوصيات و ويژگي‌هاي ايشان تعريف و تمجيد كنم، ايشان خيلي والا و بزرگوارند (اين را يك زمان خدمت يكي از مراجع بزرگوار قم عرض كردم). آن مرجع بزرگوار بعد از چند وقت كه با هم ملاقات داشتيم به بنده رو كرد و گفت واقعاً همينطور است. ايشان يكي از هم‌قطارها و هم‌درس‌هاي حضرت امام(ره) بود و چنين كسي مي‌توانست جانشين بحق حضرت امام(ره) باشد (حجره ايشان در مدرسه دارالشفا كنار حجره حضرت امام(ره) بود). تمام عرايض بنده در اين جمله كه «ايشان خلف صالح، حضرت امام(ره) است» خلاصه مي‌شود. يعني بنده معتقدم ذره‌المثقالي ايشان تخطي يا كند يا تندروي از راه امام(ره) ندارد. آنهايي كه اهل منطق و استدلال و برهان هستند اين برايشان جا افتاده است. اگر مسئولان مملكت ما مو به مو فرمايشات ايشان را اجرا كنند تمام مشكلات مملكت ما حل خواهد شد. 

 

افزودن نظر